fbpx

Täna ekspordivad e-kanaleid kaudu Eesti väikestest ja keskmistest ettevõttest vaid 8%, mis paigutab meid Euroopa Liidu riikidega võrreldes pingerea teise poolde. Teisalt eestlaste endi e-ostudest on 45-50% piiriülesed ning see hulk kasvab samamoodi kui kohalikust e-poest ostmine.  Seda enam on oluline, et kohalikud ettevõtjad püsiksid konkurentsis ja kasutaksid ära suurt potentsiaali enda toodete müügiks läbi e-kanalite, olgu selleks siis e-pood või mõni platvorm.

Tänavuse aasta algusest on maakondlikud arenduskeskused ja Eesti E-kaubanduse Liit alustanud koostööd, et tõsta piirkondlike ettevõtjate teadmisi e-kaubandusest ning tutvustada e-kaubandust kui ühte võimalust piiriüleseks müügiks.

E-kaubanduse ja laiemalt e-äri võimalusi tutvustati tänavusel Ettevõtlusnädalal, mil toimusid pea igas maakonnas e-äri teemalised seminarid, konverentsid. Nendelt sündmustelt võttis osa 892 piirkondlikku ettevõtjat ja huvilist. Huvi valdkonna vastu on suur, kuid paljud on takerdunud julguse kui ka teadmiste puuduse taha.
Eelkõige on ettevõtjad toonud välja, et enam on vaja teadmisi nii seadusandlusest kui ka praktilistest digiturunduse koolitustest. Euroopa Parlamendi viimase aja uuringutest selgub samuti, et Eesti ettevõtjad ei kasuta võrreldes Euroopa ametivendadega turunduskanalitena piisavalt agaralt digikanaleid. Peamiselt kasutatakse vaid ühe kanali võimalusi, Euroopa keskmine kaupmees kasutab turundamiseks vähemalt kahte ühismeedia- või digikanalit.

Aasta vältel on toimunud e-kaubanduse alased koolitused ja infopäevad ka maakondlike arenduskeskuste konsultantidele – üle on vaadatud alustava e-kaupleja näidis äriplaan kui ka omandatud teadmisi seadusandluses. Koolitusperioodi käigus on valminud ka teenuseosutajate list, mis on konsultantidele abiks, kui klientidel tekib spetsiifilisemaid küsimusi e-kaubandusega tegelemisel.

Millist abi saab alustav e-kaupleja?

- alustav ettevõtja saab pöörduda endale lähimasse maakondlikusse arenduskeskusesse, et saada nõu ettevõtlusega alustamise kohta.

- saab osaleda videokoolitusel: kuidas alustada e-poega?

- saab tutvuda infomaterjalidega Eesti E-kaubanduse Liidu koduleheküljel.

E-kaubandusega saab tegeleda igalt poolt – selleks ei pea elama linnas, vaid võib meelepärase tegevusega alustada mõnest väiksemast piirkonnast. Julget peale hakkamist!