fbpx

Saage tuttavaks! Kaja Lääts on Viljandimaa Arenduskeskuses ettevõtluskonsultant ning töötanud selles ametis juba 3 ja pool aastat. Tema peamiseks ülesandeks on konsulteerida alustavaid ettevõtjaid, kes tihtipeale pöörduvad maakondlikesse arenduskeskustesse erinevate küsimustega nagu äriplaani kirjutamine, rahastuse kaasamine jpm.

Lisaks palgatööle on Kaja ka ettevõtja - sellest, kuidas sai alguse tema ettevõtjaks hakkamise lugu, kirjutame lähemalt.

Kaja tunnistab, et ta ei olnud varem unistanud ise ettevõtjaks hakkamisest, kuid töö ettevõtluskonsultandina andis selleks üha enam mõtteainet ning indu juurde.

„Mõned aastat tagasi, kui olin korraldamas mentorklubi Viljandimaa alustavatele ettevõtjatele, siis küsiti minu käest, mis on minu äriidee. See pani mind antud teemal mõtisklema. Kuna olen lapsepõlvest saati isa kõrvalt mesilaste ja mesindusega kokku puutunud, siis hakkas üha enam meeldima idee, et hakata sellega süsteemsemalt tegelema,“ ütleb Kaja.

Kaja Lääts

Foto autor: Marko Saarm

Tema jaoks on oluline, et maapiirkonnas elu edeneks ja põllumajandusega tegelemine on üks võimalik viis selleks. Nii sai asutatud ettevõte Kärjemari OÜ, mis tegeleb mesilaste pidamisega ning ka vaarikate kasvatamisega.
Palgatöö kõrvalt on võimalik ka enda ettevõtet pidada, selleks peab olema lihtsalt piisavalt palju tahtmist ning pealehakkamist. Just seda on Kajas piisavalt!

Kaja 3 soovitust alustavatele ettevõtjatele

  1. Enda ideesse pead uskuma, see peab meeldima ning oluline on teada, miks ma seda teen.
  2. Pane rõhku toote ja teenusedisainile s.t eristu. Pole palju asju, mida turult täna osta ei saa, seepärast tuleks kohe alguses mõelda, millega sinu idee eristub.
  3. Kõike ei pea ise tegema. Jaga oma ideed ja kaasa tutvusringkonnast teisi inimesi, kes midagi hästi oskavad. Ettevõttega alustamise faasis ei saa olla ise tootja, raamatupidaja, turundaja ja müügijuht. Nii väsib ruttu ära, sest liiga palju on teha. Raha ei ole teenust sisse osta kunagi alguses liiga palju, kuid oluline on seada prioriteedid ja hinnata neid tugevusi, mida oskan ise ja mis töölõike jagan teistega. Hiljem, midagi „ära anda/teisele teha anda“ on juba keerulisem.

"Ettevõtjaks võivad saada kõik, kes soovivad. Tähtis on, et ettevõtlusega alustamisel pead olema veendunud oma idees, " julgustab Kaja.

Kaja sõnul tuleb naisi ehk julgustada enam selles osas, et ettevõtluses tuleb ette erinevaid perioode – tõusud ja mõõnad. Kaja: "Naised ei ole ehk nii riskialtid, kui mehed. Samas leian, et naised on järjepidevamad ja tõenäoliselt teevad rohkem plaane ja eesmärke pikema aja peale, mis tuleb ettevõtluse alustamise faasis väga kasuks".

Julgust enda unistuste elluviimisel!